Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Tisk jedné knihy – proč je to tak drahé? Ale nemusí být?

Zkoušeli jsme si u nás nebo u jiné tiskárny poptat tisk jedné knihy, (dvou, třech) knih a cena vás nepříjemně překvapila? V tomto článku si řekneme, proč je cena taková a hlavně, co se dá udělat pro její snížení.

Cena tisku takto malého počtu knih se na rovinu vyšplhá i na 2000 Kč za kus. Ou. Pojďme se podívat na to, jak tuto cenu stáhnout dolů.

Příprava knihy do tisku

Příprava knihy do tisku je složitější než u brožury nebo katalogu. Zde doporučujeme pracovat už na začátku s cílovým formátem knihy. Pokud si přejete knihu formátu A5, nechystejte knihu jako A4, zbytečně pak platíte za převod dat do jiného formátu.

Vyvarujte se obrázkům nebo textům až do kraje, případně pozadí stránek. Museli byste chystat i takzvanou spadávku, což je trochu složitější, i když ne nezvládnutelné. Návod na přípravu spadávky nabízíme zde. Pokud si ji sami nenachystáte, musíme to udělat my.

Výběr technických parametrů

Nejvýhodnější formát je A5, případně A4. Formáty z „B“ řady nejsou pro malonákladový tisk vůbec vhodné. Pokud byste chtěli blíže vysvětlit proč a pomoci s výběrem formátu, neváhejte nás kontaktovat.

Papír si vyberte podle libosti. U takto malého nákladu typ papíru žádný rozdíl v ceně neudělá. Až na výjimku v podobě grafických papírů, které jsou dražší.

Pokud máte menší počet stran, řekněme do 70, je ideální zvolit si šitou vazbu, skobičky. Víme, není to kniha, jakou byste si představovali, ale dostaneme se díky tomu třeba na 100, 200 Kč za kus a to už za to stojí, nemyslíte? Stejné platí i pro kroužkovou vazbu. Vazba V2 je střední volba a vazby V4 a V8 jsou vždy ty nejdražší.

Náš tip

Kdybychom si chtěli sami vydat knihu o pár kusech, volili bychom tuto kombinaci:

Na obálku bychom zvolili grafický papír v kombinaci s kroužkovou vazbou. Grafický papír je ten nejdražší možný, ale udělá parádu a není ho moc. Vnitřky knih už pak samozřejmě musí být s normálního papíru (ofset nebo křída), na ty už grafický papír používat nebudeme, abychom drželi cenu při zemi.

Proč tisknout s námi?

Poskytneme Vám plnohodnotné poradenství, ať už tisknete 1 nebo 5 000 kusů knihy. Jsme Vašim prostředníkem s největšími dodavateli papíru na trhu a při větším odběru Vám dokážeme zajistit pěknou cenu. Při malém odběru pak spolupracujeme s velkoobchody zaměřenými na malonákladový odběr. Přečtěte si také reference od našich zákazníků.

Máte zájem o naše služby, napište nám.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Jak je chráníme >>