Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Knižní vazby – Lepená měkká vazba V2

Tentokrát se dozvíte, jak vypadá a co to je vazba V2. Tisk knih s měkkou lepenou vazbou a měkkou papírovou obálkou (V2 – paperback ) je oblíbenou a zároveň nejlevnější variantou tisku knih. Kromě ceny je nepochybnou výhodou nižší váha knihy, to stoprocentně ocení pravidelní čtenáři v MHD a studenti se skripty.

Technická specifika vazby V2

Na měkké desky Vazby V2 se obvykle používá papír s gramáží 250 gramů. Pro vaši lepší představu je to stejná gramáž jako ta, ze které se vyrábějí vizitky (250–300 g).

Listy knížky vyrábíme nejčastěji v gramáži (80–135 g). Vyšší váhy jsou samozřejmě taky možné a doporučujeme je nejlépe v momentě, kdy má vaše publikace méně stran a chcete, aby působila robustněji.

Knižní blok je složen z dvojlistů, nebo listů, které jsou ve hřbetě ofrézovány a společně lepeny do bloku. Zároveň se k bloku přilepí papírová obálka. Lepidlo, které se nanáší na zdrsněný hřbet a spojuje jednotlivé listy je v případě naší tiskárny na bázi polyuretanů (PUR), které se na rozdíl od jiných a zastaralých lepidel nejlépe pojí s papírem a umožňuje snadnější otvírání knihy.

Technologický postup

Jednotlivé listy jsou do knižního bloku spojeny slepením, to znamená, že pokud jsou snášeny celé složky, musí jim být odstraněny hřbetní lomy. Pokud se jim hřbetní lomy neodstraní musí být upraveny jiným způsobem, aby se po ořezu knižního bloku nerozpadly:

Úprava perforací

Perforace hřbetního lomu složky způsobí, že lepidlo vteče dovnitř a spojí její vnitřní listy. Nevýhodou je, že při nízké hustotě může lepidlo zatéct příliš hluboko do složky a slepit k sobě jednotlivé stránky. Pokud by bylo lepidlo naopak moc husté, tak nemusí zatéct dostatečně hluboko a špatně slepené stránky by pak ze složky vypadávali.

Lepení dvoulistů

Díky tomuto způsobu, u kterého jsou jednotlivé dvoulisty ve složce spojeny lepidlem, tyto problémy odpadají. Skládací stroj musí být ale vybaven speciálním zařízením pro tento druh lepení. Naše tiskárna vsadila právě na tento technologický postup, protože našim zákazníkům záleží na kvalitě a nám záleží na jejich spokojenosti.

Máte zájem o naše služby, napište nám.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Jak je chráníme >>