Facebook
Twitter
LinkedIn

Knižní vazby – Lepená měkká vazba V2

Ptáte se, jak vypadá a co to je vazba V2? Tisk knih s měkkou lepenou vazbou a měkkou papírovou obálkou (V2 – paperback ) je oblíbenou a zároveň cenově nejdostupnější variantou knih. Kromě ceny je nepochybnou výhodou nižší váha knihy, kterou stoprocentně ocení pravidelní čtenáři v MHD a studenti se skripty.

Vazba V2 se nejčastěji používá u periodických publikací, tzv. paperbacků/brožovaných knih, u kterých se zrovna úplně neočekává, že budou sloužit desítky let. Životnost vazby V2 je zkrátka limitovaná a určitě to není dobrá volba pro často a trvale užívané publikace jako jsou beletrie, odborná literatura, katalogy a učebnice.

  • Cenová dostupnost
  • Rychlé a jednoduché zpracování
  • Nižší životnost
  • Horší otevíratelnost
  • Vazba sama od sebe nedrží v otevřené poloze, zavírá se

Technická specifika vazby V2

Pevnost vazby ovlivňuje několik faktorů – druh použitého papíru, technologie zhotovení a typ použitého lepidla.

Na obálku vazby V2 se obvykle používá papír (karton) s gramáží 250 gramů. Pro vaši lepší představu je to stejná gramáž jako ta, ze které se vyrábějí vizitky (250–300 g). Obálka bývá velmi často povrchově zušlechtěná (laminování, lakování apod.). U křídové obálky je to nutnost, u kraftových obálek či ofsetových lze zušlechtění vynechat.

Jednotlivé listy knížky vyrábíme nejčastěji v gramáži 80–135 g. Vyšší váhy jsou samozřejmě taky možné a doporučujeme je v momentě, kdy má vaše publikace méně stran a chcete, aby působila robustněji. 

Minimální počet stránek pro vazbu V2 je 16 stran a oproti sešitové vazbě V1 je možné využít takřka neomezený počet stran. Maximální šířka hřbetu, kterou vazba zvládne, je cca 60 mm. Samozřejmě je to ale v závislosti na plošné hmotnosti, tloušťce papíru.

Kvůli závěrečnému ořezu zkompletované obálky s knižním blokem ze tří stran není možné, aby knihy obsahovaly stužku nebo kapitálek. Knihy lepené do vazby V2 mají obvykle menší formát. Pokud chcete knihu V2 např. se záložkami, knižní blok se po delší straně ořeže zvlášť a zkompletovaný knižní blok s obálkou se poté ořeze jen ze dvou stran – v hlavě a patě knihy.

Technologický postup

Knižní blok tvoří jednotlivé listy papíru, které jsou spojeny jejich slepením. To znamená, že pokud jsou snášeny celé složky, musí jim být odstraněny hřbetní lomy (aby vnitřní strany nevypadávaly). Nejčastěji se k odstranění lomů využívá frézování hřbetu. Díky tomu vznikne plocha pro nanesení lepidla. Pro co nejlepší spojení jednotlivých listů je vhodné nově vzniklou plochu zdrsnit – tím se naruší plocha hřbetu a lepidlo lépe přilne. Slepený knižní blok je následně přilepen do obálky.

Lepení dvoulistů

Lepidlo, které využíváme v naší tiskárně patří mezi syntetická lepidla. Jedná se o běžně používané tavné lepidlo (HOT MELT), které se zahřátím roztaví a po snížení teploty opět poměrně rychle zatuhne. Výhodou Hotmeltu je jeho dobrá adheze (lepivost) a rychlost dalšího zpracování zakázky. U vazby V2 se jedná o velmi často využívané lepidlo.

V případě zájmu nabízíme také reaktivní polyuretanová lepidla (PUR), jejichž výhodou je velmi vysoká pevnost, avšak nevýhodou je vysoká cena, vyšší cenové náklady na vybavení a výrazně delší doba zasychání.

Úprava perforací

Perforace hřbetního lomu složky způsobí, že lepidlo pronikne dovnitř a spojí její vnitřní listy. Nevýhodou je, že při nízké hustotě může lepidlo protéct příliš hluboko do složky a slepit k sobě jednotlivé stránky. Pokud by bylo lepidlo naopak moc husté, tak nemusí proniknout dost hluboko a špatně slepené stránky by pak ze složky či hotové knihy vypadávali.

Alternativou je lepení dvoulistů. Díky tomuto způsobu, u kterého jsou jednotlivé dvoulisty ve složce spojeny lepidlem, tyto problémy zmizí. Skládací stroj musí být ale vybaven speciálním zařízením pro tento druh lepení. Naše tiskárna vsadila právě na tento spolehlivý technologický postup.

Výrobu knih nechte na nás

Tisk a výrobu knih s měkkou lepenou vazbou V2 poptávejte přímo zde. Případně na Tisk-online.cz, kde vám robot zároveň vygenerujeme rychlou a předběžnou cenovou nabídku.

Máte zájem o naše služby, napište nám.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Jak je chráníme >>
Odebírejte blog
Doporučujeme